Kursy

wizytowka2

Kurs uprawy ziół chińskich w Polsce

Kurs z uprawy ziół

książka-uprawa-ziol-chinskich-w-polsce-oraz-opis-ich-znaczenia-leczniczego okładka1książka-uprawa-ziol-chinskich-w-polsce-oraz-opis-ich-znaczenia-leczniczego-tom-2 okładka1

Żadne ziołolecznictwo nie może egzystować na trwałe bez własnej bazy roślin leczniczych.  Można jeszcze żyć z dwudziestoma zielarzami chińskimi, ale bez ziół chińskich nie wytrzymamy ani miesiąca. Nasze polskie zioła są piękne i mają swoją moc, ale tej siły jaka jest w chińskich roślinach leczniczych nie mają. Nie wiadomo jak długo będą trwały dobre stosunki z Chinami. W naszych niespokojnych czasach może się wszystko zmienić. W Chinach jest ogromne zapotrzebowanie na zioła. W czasie epidemii Covid-19 aż 97% chorych leczone było ziołami chińskimi. Jeżeli chcemy spokojnie żyć i cieszyć się zdrowiem musimy mieć nasze zioła chińskie i zdrową żywność bez chemii.

Jechałem niedawno od Ścinawy do Warszawy. Piękne autostrady, znacznie ładniejsze niż w Niemczech, a postoje są najładniejsze w Europie. Nie przesadzam! Po drodze widziałem oprócz, uprawionych pół również nieużytki, opanowane całkowicie przez nawłoć pospolitą (Solidago virgaurea). Dzięki Bogu, że jest to roślina miododajna i jest świetnym ziołem, także chińskim. Niestety nikt jej tam nie zbiera, bo nikt nie zna jej działania. W Polsce mamy maksymalnie 130 gatunków ziół. Chińska flora ma około 500 gatunków ziół, które mogą dobrze rosnąć w Polsce. Zróbmy tak jak w Chinach – nie ma w Polsce ani jednego metra kwadratowego, gdzieby nie rosła roślina użytkowa. Nasz najlepszy prezydent od czasów wojny – pan Andrzej Duda wpadł na wspaniałą ideę zasadzania w Polsce drzewka. Dobrze, że nie była to tuja która wyjaławia ziemię i jest głównym siedliskiem kleszczy. Ludność Polski starzeje się a niewydolność mózgowa postępuje. Wspaniałe, nieagresywne drzewko dereń lekarski (Cornus officinalis) jest źródłem surowca leczniczego – fructus Corni – który skutecznie zapobiega tym procesom starzenia się mózgu. Szkoda, że nie sadzono tego drzewka, które daje lecznicze owoce, jest prawdziwym pokarmem dla ptactwa, a ponieważ zakwita już w kwietniu jest dla owadów, jak bąk i inne prawdziwą deską ratunku.

Tyle aby Was przekonać do uprawy ziół chińskich.

 

Zioła chińskie uprawiam już od początku XXI wieku. Posiadam wiele publikacji naukowych, szczególnie z farmakognozji ziół. Całą wiedzę o kultywacji ziół chińskich w Polsce zawarłem w 2 tomach podręcznika - „Uprawa ziół chińskich w Polsce oraz opis ich znaczenia leczniczego”, tom I i II.

Kursy z uprawy ziół chińskich organizujemy już od trzech lat. Epidemia CCOVID-19 przyhamowała naszą działalność.

Kursy odbywają się w różnych miejscach w Polsce. Ostatnio były wyłącznie online. W roku mamy 2-3 kursy.  W następnym roku planujemy pierwszy raz ogólnopolski kiermasz ziół chińskich w Otyniu na Ziemi Lubuskiej.

 

Tematyka kursów jest różnorodna. Wykładowcami są oprócz mnie, doświadczeni ogrodnicy.

Na kursach można nabyć żywe rośliny i nasiona.         

 

Do tej pory odbyło się już 6 kursów, o których możecie doczytać w archiwum.

 

Następny planowany VII kurs z uprawy ziół w Polsce odbędzie się u mnie w Konstancinie-Jeziorna.

Czas kursu będzie podany.

 

Temat kursu: "Własny ogród wg reguł Feng Shui".

 

 Zdjecie ogrod Doktora

Pierwotnie zaplanowany był ten kurs u mnie w miejscu, gdzie jest praktyka i gdzie mieszam. Mój ogród miał służyć jako przykład. Z powodu epeidemii nie mogę zachować epidemiologiczej odłegłości bezpiecznej 1.5 m i kurs zostanie przełożony na termin późniejszy.

 

Z powodu nasilenia się epidemii w woj. mazowieckim planowany kurs z Feng Shui we własnym ogrodzie na miesiąc październik musi być odwołany na czas nieokreślony. Bardzo przepraszam. Pracownicy ProHerba."


 

 

I ogólnopolski kiermasz ziół chińskich

Bukiet

 

Kiermasz ziół chińskich odbędzie się w roku 2021 w miejscowości Modrzyca i Otyń na Ziemi Lubuskiej.

W Modrzycy w pensjonacie Corona będą odbywać się kursy, warsztaty i sprzedaż żywych roślin.

W Otyniu będzie wizytacja pola z uprawami ziół, prowadzonymi przez Panią Dorotę Topór i całą rodzinę. Bukiet ziół chińskich pochodzi właśnie od Pani Doroty.

Czas kiermaszu: 4., 5. i 6. czerwiec 2021.

 

Więcej informacji ukaże się wkrótce.

Zapraszamy!

 

dr Błaszczyk

 

Archiwum:


 

 

 

VI i kolejny kurs uprawy ziół chińskich w Polsce

Temat kursu:

"Uprawa roślin dla własnego zastosowania w przypadku choroby

Coronawirusa, prezentacja receptur, przyklady roślin, uprawa i inne."

Cena 150 zł. 

czas: 11. lipiec, godz: od 17.00 do 21.00

II ga część (Miejsce: Sulistrowice (góra Ślęża) w pobliżu Sobótki. Na boisku zaraz przy kościele.w Sobótce koło Wrocławia o godzinie 15.00 - sprzedaż żywych roślin leczniczych chińskich. Lista poniżęj w temacie.

 

Na II części kursu w Sulistrowicach 19. lipca o godzinie 15.00 mogą wziąć udział również chętni, którzy nie byli na kursie on line tydzień wcześniej. Chociaż jest to tylko sprzedaż żywych róslin chińskich, możecie Państwo przygotować sobie pytania na które będe odpowiadał w plenerze.

kursu.

Lista roślin do nabycia w Sobótce dnia 19. lipca 2020, początek

spotkania godzina 15.00. 

 

Lista roślin do nabycia na spotkaniu w Sobótce:

1. Artemisia annua, 

2. Agastache rugosa, 

3. Aster tataricus, 

4. Withania sonnifera (Ashwaganda), 

5. Belamcanda chinensis, 

6. Isatis indigotica,

7. Lycium chinees, 

8. Ophiopoigon japonicus 

9. Prunella vulgaris, 

10. Platycodon grandiflorum, 

11. Scutellaria barbata, 

12. Scutellaria lateriflora, 

13. Verbena officinali.

 

 


 

V kurs z uprawy ziół chińskich w Polsce

 

Temat kursu:

"Prace ogrodnicze na wiosnę u producenta lub hodowcy ziół chińskich"

Z powodu Coronawirusa kurs się nie odbył.

------------------------------

 


 

 IV Kurs z uprawy ziół chińskich w Polsce

odbył się w Warszawie 08.02.2020.

 

3609407  

 

Kurs III był prawdziwym sukcesem. Moi współpracownicy: Zbyszek i Andrzej zaprezentowali najważniejsze rzeczy z wiedzy praktycznej o prowadzeniu ogrodu. Słuchacze brali żywy udział w kursie, zadając pytania lub prezentując własne doświadczenie.

Dla osób które nie były na kursie III mamy do dyspozcji skrypt do nabycia.

Kolejny, IV kurs  "Uprawy ziół chińskich w Polsce" odbędzie się w tym samym miejscu, ale tym razem na parterze w znacznie większej sali - dla każdego znajdzie się teraz miejsce.

I tym razem zostanie zaprezentowane kilkadziesiąt chińskich (ale również polskich) roślin leczniczych. Zostaną omówione ich właściwośći lecznicze i zastosowanie jak również omówione zostaną sposoby rozmnażania. Do wszystkich omawianych roślin, wykladowcy będą posiadali nasiona, które można nabyć w czasie kursu.

Druga część to praktyczna wiedza z ogrodnictwa. Tym razem Zbyszek i Andrzej zaprezentują rozmnażanie krzew i drzew oraz technika wykonywania sztobrów.

 

Kurs odbył się o godzinie 10.00 8 lutego 2020

Tematyka obecna:  Uprawa kilkudziesięciu ziół chińskich w Polsce. Możliwość nabycia ich nasion oraz rozmnażanie krzewów i drzew: prezentacja Zbyszka i Andrzeja.

Opis tych roślin, ich zastosowania leczniczego, ich uprawy i składowania, których nasiona posiadamy na kursie do kupna.

 

 1. Prunalla vulgaris, 
 2. Belamcanda chinensis, 
 3. Isatis indigotica, 
 4. Saposhnikovia divaricata, 
 5. Cnidium monieri 
 6. Salvia milthiorrhiza 
 7. Astragalus complanatus, 
 8. Agastache rugosa, 
 9. Scutellaria lateriflora, 
 10. Scutellaria barbata. 
 11. Lycium chinense, 
 12. Poncirus trifoliatum 
 13. Verbena officinalis. 
 14. Inula japonica 
 15. Bupleurum chineuse 
 16. Carthamus tinctorius 
 17. Anemarrhena asphodeloides 
 18. Peucedanum praeruptorum. 
 19. NN ? (Atractylodes lancea -suspetio).

 

Jeżeli otrzymam jeszcze przed kursem nasiona krokosza barwierskiego i kilka innych bardzo ważnych nasion to wówczas omówię jeszcze Carthamus tinctorius, Peucedanym praeruptorum i jeszcze kilka innych. 

Po moim wykłądzie wystąpią moi współpracownicy, którzy będą prezentowali niezwykle ważny temat ogrodnictwa: produkcja sztobrów, rozsad i praca z podłożem (do gruntu), pozyskiwanie sztobrów i ich nasadzanie, wilgotny i suchy substrat, stosunek powietrzno-wodny kwasu huminowego, temperatura podłoża, rozmieszczenie roślin w skrzynce, przykrycie nasion, moment do rozpikowania rozsady, doniczkowania rozsady. 

Na miejscu hotel z wolnymi pokojami i restauracja. 

tel. do recepcji hotelowej w sprawie rezerwacji pokoju: 

22 894 64 15, e-mail: [email protected]ówka.pl 

Bezpłatny parking, pokoje gościonne i restauracja. Wspaniałe miejsce do krótkiego wyskoku dla całej rodziny z dziećmi do Stolicy.

 


 

III Kurs z uprawy ziół chińskich w Polsce

odbył się 7 grudnia 2019 r.

Kurs oparty jest na podręczniku "Uprawa ziół chińskich w Polsce" T. Błaszczyk

i jest dalszą częścią edukacji rozpoczętej we Wrocławiu. 

Wykładowcy : dr Tadeusz Błaszczyk, Zbigniew Sadowski, Andrzej Grabarz

 UNADJUSTEDNONRAW thumb 14db

obejrzyj film ===>

-----------------------------------

"Kurs z uprawy ziół chińskich"

w Warszawie 


Miejsce: Warszawa, ul. Przekorna 33,

Centrum Konferencyjno-Apartamentowe "Mrówka" 

Centrum położone jest w pobliżu Wilanowa z dobrym dojazdem autobusowymdo Śródmieścia i Dworca Centralnego.  "Mrówka" znajduje się przy głównym trakcie wylotowym z Warszawy na południe Polski i do Polski Centralnej i Zachodniej. Dobrze widoczne z drogi z łatwym dojazdem. 


Odbył się: 7 grudnia 2019

 

 

Moi Drodzy! 

Wasz udział w kursie oznacza dla nas wsparcie w idei wprowadzenia do Polski ziół chińskich, nie tylko jako niezwykle cennego surowca leczniczego ale również znaczącego źródła dochodu dla Was, który wreszcie daje sens Waszej żmudnej i ciężkiej pracy w ogrodzie!!!
Tylko dzięki Wam Polska może  stać się wkrótce największym producentem ziół chińskich
w Europie. 

Obecna tematyka:

Zioła polskie w chińskiej medycynie , ich uprawa w warunkach polskich - prezentacja najważniejszych ziół

Uprawa ziół chińskich cd.

Specjalistyczne techniki ogrodnicze stosowane w uprawie ziół chińskich.

Ocena fizyczna gleby pod uprawę

Ocena chemiczna gleby pod uprawę,

Ocena biologiczna gleby pod uprawę,

Kierunki uprawy gleby od wiosny do jesieni,

Wybór wariantów uprawy i ziół,

Emmy - zakup lub produkcja wlasna,

Rozmnażanie roślin,

Zbiór i suszenie roślin,

Terminy wysiewu i zbioru roślin,

Przechowywanie roślin,

Tworzenie kompostowników,

Tworzenie gnojówek z roślin,

Przykłady użycia kompostu w uprawie ziół,

Prace w ogrodzie i na polu zgodnie z kalendarzem biodynamicznym,

Urządzenia i narzędzia w uprawie ziół,

Pasteryzacja narzędzi pracy. 

uprawy ziół chińskich w Polsce

Temat kursu:

 

"Uprawa roślin dla włąsnego zastosowania w przypadku choroby

Coronawirusa, prezentacja receptur, przyklady roślin, uprawa i inne."

Cena 150 zł. 

czas: 11. lipiec, godz: od 17.00 do 21.00

II ga część (spotkanie w Sobótce koło Wrocławia o godzinie 15.00 -

sprzedaż żywych roślin leczniczych chińskich. Lista poniżęj w temacie

 

kursu.

Lista roślin do nabycia w Sobótce dnia 19. lipca 20120, początek

spotkania godzina 15.00. Miejsce dokładne będzie podane za kilka dni.

 

Lista roślin do nabycia na spotkaniu w Sobótce:

1. Artemisia annua, 

2. Agastache rugosa, 

3. Aster tataricus, 

4. Withania sonnifera (Ashwaganda), 

5. Belamcanda chinensis, 

6. Isatis indigotica,

7. Lycium chinees, 

8. Ophiopoigon japonicus 

9. Prunella vulgaris, 

10. Platycodon grandiflorum, 

11. Scutellaria barbata, 

12. Scutellaria lateriflora, 

 

13. Verbena officinali.

 

Zapraszamy! Proszę podać adres e-mailowy i przekazać opłatę za kurs.

Do zobaczenia. 

dr Błaszczyk