Przeglądając program tego nauczania można popaść przynajmniej we frustrację, o ile nie w depresję. Niestety, tylko w ten sposób można rzetelnie opanować chiński sposób leczenia. Wszystkie półśrodki prowadzą najczęściej, wcześniej, czy później do niepowodzeń, frustracji i rezygnacji. Dobry program nauczania gwarantuje dobre wyniki w nauczaniu, a przez to obecność w kraju słynnych terapeutów medycyny chińskiej.

Nie należy przy tym zapominać, że pycha i zarozumialstwo nie pasują do obrazu medycyny chińskiej. Szacunek do pacjenta, do jego wieku i poważne traktowanie każdej dolegliwości jest typowe dla chińskiego terapeuty. Również szacunek dla kolegów powinien dominować w postępowaniu, na co dzień, zgodnie z taoistyczną dewizą – chcesz być traktowany poważnie i z szacunkiem, traktuj innych też poważnie i z należnym im szacunkiem.

Aby przyszłego kursanta podbudować psychicznie i zachęcić do trudnej nauki medycyny chińskiej, posłużę się porównaniem z natury.

Tylko rośliny o krótkim czasie życia mają szybki wzrost. Jednoroczna bylica (Artemisia annuae) potrafi w ciągu 2-3 miesięcy urosnąć od małej 10 cm roślinki do przeszło 2 metrowego olbrzyma, o potężnym wyglądzie i silnym zapachu, tłumiących wszystkie wkoło rosnące rośliny. Z nadejściem zimny i niekorzystnych warunków klimatycznych ta potężna roślina obumiera, a jej słaby korzeń wywraca się przy pierwszej wichurze. Już w następnym roku nie pozostaje po niej żaden ślad.

A popatrzmy na dąb. Po zakiełkowaniu osiąga on, po paru miesiącach, wysokość niewiele większą niż 10 cm. Rośnie on spokojnie, nie przeszkadzając nikomu. Cień otaczających go drzew, jak również zła gleba, nie hamują zasadniczo jego wzrostu. Jeżeli spróbujemy go wyrwać w jesieni, to nam się to nie uda. Jego wzrost idzie w korzeń, który czasami jest tak duży jak jego część nadziemna. Po paru latach staje się silnym drzewem, którego największa wichura nie jest w stanie zniszczyć.

Podobnie jest z medycyną chińską. Wzrost i okazałość na zewnątrz nie jest ważna. Aby przetrwać wichury należy najpierw powoli i konsekwentnie zapuszczać korzenie, czyli zdobywać wiedzę. Majestat przyjdzie z czasem, po latach, jako oczywisty fakt.

Komentarze  

 
# Ewa

Witam, jestem pracownikiem służby zdrowia, zawodowo zajmuję się
cytologią, to wszystko co piszecie jest b.interesujące. mam55 lat
i pragnę zapytać czy w tym wieku warto jeszcze myśleć nowym
wykształceniu? kurs 4-letni to jaki w przybliżeniu koszt
całkowity? Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam Ewa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# dr Błaszczyk

Pani Ewo, ok. 60 roku życia wszyscy zmieniają swoje zainteresowania i pani nie jest wyjątkiem. Jeżeli chodzi o medycyne chińską to zmienia pani nie tylko zainteresowania ale również swoje podejście do życia, swój sposób odżywiania się, spojrzenie na swoich bliżnich, poznaje pani całe swoje otoczenie w ramach równowagi Yin/Yang, poznaje pani nowy, nieznany dotąd dla pani swiat roślin świat roślin. Za 2-3 lata może pani dobrze ocenić swój stan zdrowia, skutecznie się leczyć a lekarza potrzebuje pani tylko w celu wykonania badania specjalistyczne go. No i co najważniejsze: może pani pomóc męzowi, dzieciom, mamie i tacie orza innym chorym. Zapraszam na pokłąd chińskiej łodzi (kurs Warszawa II), który jeszcze nie odpłynął daleko od brzegu. Pani życie nabierze innych dymensji.
Z pozdrowieniami dr Błaszczyk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Marek Pinkiewicz

Szanowny Panie Doktorze,
Jako, że od dawna interesuje się zdrowiem w ogóle, a zwłaszcza zdrowiem swoim i rodziny w szczególności, ciągle poszerzam zakres mojej wiedzy. Chciałbym uczestniczyć i z sukcesem zakończyć pełny kurs medycyny chińskiej prowadzony przez Pana. Mieszkam we Wrocławiu. Proszę o informację o najbliższych terminach kursów we Wrocławiu bądź w możliwie bliskiej Wrocławia lokalizacji. Będę wdzięczny za informacją zwrotną.
Z wyrazami szacunku,
pozdrawiam Marek Pinkiewicz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Dr Błaszczyk

Szanowny panie Pinkiewicz
Jeszcze do czerwca następnego roku może pan dołączyć do najlepszego i najbardziej praktycznego kursu Warszawa II (patrz strona www.drtadeuszblaszczyk.pl) w Polsce. Bardzo łatwy dojazd z Wrocławia do Warszawy! Ogromna baza hotelowa i niezwykłe atrakcje stolicy. Serdecznie zapraszam. dr Błaszczyk
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz