Przeglądając program tego nauczania można popaść przynajmniej we frustrację, o ile nie w depresję. Niestety, tylko w ten sposób można rzetelnie opanować chiński sposób leczenia. Wszystkie półśrodki prowadzą najczęściej, wcześniej, czy później do niepowodzeń, frustracji i rezygnacji. Dobry program nauczania gwarantuje dobre wyniki w nauczaniu, a przez to obecność w kraju słynnych terapeutów medycyny chińskiej.

Nie należy przy tym zapominać, że pycha i zarozumialstwo nie pasują do obrazu medycyny chińskiej. Szacunek do pacjenta, do jego wieku i poważne traktowanie każdej dolegliwości jest typowe dla chińskiego terapeuty. Również szacunek dla kolegów powinien dominować w postępowaniu, na co dzień, zgodnie z taoistyczną dewizą – chcesz być traktowany poważnie i z szacunkiem, traktuj innych też poważnie i z należnym im szacunkiem.

Aby przyszłego kursanta podbudować psychicznie i zachęcić do trudnej nauki medycyny chińskiej, posłużę się porównaniem z natury.

Tylko rośliny o krótkim czasie życia mają szybki wzrost. Jednoroczna bylica (Artemisia annuae) potrafi w ciągu 2-3 miesięcy urosnąć od małej 10 cm roślinki do przeszło 2 metrowego olbrzyma, o potężnym wyglądzie i silnym zapachu, tłumiących wszystkie wkoło rosnące rośliny. Z nadejściem zimny i niekorzystnych warunków klimatycznych ta potężna roślina obumiera, a jej słaby korzeń wywraca się przy pierwszej wichurze. Już w następnym roku nie pozostaje po niej żaden ślad.

A popatrzmy na dąb. Po zakiełkowaniu osiąga on, po paru miesiącach, wysokość niewiele większą niż 10 cm. Rośnie on spokojnie, nie przeszkadzając nikomu. Cień otaczających go drzew, jak również zła gleba, nie hamują zasadniczo jego wzrostu. Jeżeli spróbujemy go wyrwać w jesieni, to nam się to nie uda. Jego wzrost idzie w korzeń, który czasami jest tak duży jak jego część nadziemna. Po paru latach staje się silnym drzewem, którego największa wichura nie jest w stanie zniszczyć.

Podobnie jest z medycyną chińską. Wzrost i okazałość na zewnątrz nie jest ważna. Aby przetrwać wichury należy najpierw powoli i konsekwentnie zapuszczać korzenie, czyli zdobywać wiedzę. Majestat przyjdzie z czasem, po latach, jako oczywisty fakt.